Kendiniz ve Aileniz İçin Doğru Kedi/Köpek Seçimini Nasıl Yap

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Eceeee
Rep Gücü
Rep Gücü
Mesajlar: 3062
Kayıt: 15 Ağu 2008, 01:43
Konum: Pasifik Okyanusu'nda :)
İletişim:

Kendiniz ve Aileniz İçin Doğru Kedi/Köpek Seçimini Nasıl Yap

Mesaj gönderen Eceeee » 03 Ara 2008, 15:43

Kendiniz ve Aileniz İçin Doğru Kedi/Köpek Seçimini Nasıl Yapacaksınız?Pet shop dükkanının önünden geçerken bir elinizden bile daha küçük, minik mavi gözlerini size dikmiş ve “beni eve götür” dercesine bakan bir yavru kedi, diğer bir deyişle tapılası bir tüy yumağı gördünüz. Ya da yolunuz bir barınağın önünden geçiyor ve barınağın bahçesinde, üzgün gözlerle size bakan, şirin bir köpek yavrusu gözünüze ilişti.Böylesine önemli bir kararı vermeden önce, ileride olabilecekleri hiç düşündünüz mü?Hiç düşünmeksizin bir çocuğu evlat edinebilir misiniz? Büyük olasılıkla eve gidip, bu önemli kararı ailenizin diğer üyeleriyle de konuşursunuz. Yaşam stilinizi, mali durumunuzu ve diğer ayrıntıları gözden geçirirsiniz.Kedi/köpek alırken de aynı konuları etraflıca düşünmek, son derece önemlidir; ancak konu pet shop dükkanının vitrinindeki tapılası tüy yumağı ya da barınaktaki üzgün suratlı köpek yavrusu olunca, çoğu insan ne ev eğitimini, ne banyo ve temizliğini, ne veteriner kontrollerini, ne de her gün vermeleri gereken yiyecek ve suyunu düşünür. Barınakların istenmeyen köpeklerle dolu olmasının nedenlerinden biri de budur.Kedi/Köpek Alırken Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Maddi durumunuz

Zaman durumunuz

Aile üyelerinin sağlık durumu

Yaşadığınız yer

Çocuklarınızın yaşı

Yerel hayvan yasalarıKedi/köpek beslemenin insan sağlığına pozitif etkileri vardır. Araştırmalar, kedi/köpek beslemenin kan basıncını düşürdüğünü ve depresyonu azalttığını göstermektedir. Buna karşın, hazır olmadığınız halde kedi/köpek almanız halinde, stresinizi azaltacağını düşündüğünüz bu sevimli hayvanlar, tam tersine stres kaynağı olabilirler.Bu metinde yazılanlara bir göz atın ve bir kedi/köpeğin, hem sizin hem de onun yaşamını karşılıklı olarak nasıl etkileyebileceğini bir düşünün.

Ailenin Yeni Üyesi

Tamam. Bir kedi veya köpeğin ailenize katılmasına karar verdiniz. Ancak vermeniz gereken kararlar bununla sınırlı değil. Kendinize vereceğiniz cevaplarla, yaşam stiliniz için ne tür bir hayvanın daha uygun olabileceği konusunda bir fikir edinmeye çalışın.Apartmanda yaşıyorsanız ve uzun saatler boyunca çalışmanızı gerektiren bir işiniz varsa, balık, kuş, kedi veya bunlardan herhangi ikisi sizin için en iyi seçim olabilir.Günlük olarak koşmayı seviyorsanız, yüksek enerji seviyesine sahip köpekleri seçmek en iyisidir.Kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulduktan sonra, kendinize bazı sorular sorun. Pet konusunda profesyonel kişiler ve kitaplar, kafanızdaki şu tarz soruları yanıtlamanız için iyi birer bilgi kaynağıdırlar: Hangi ırk köpekler çocuklarla iyi anlaşır? Bazı spesifik ırklarda hangi sağlık problemleri görülebilir? Kedi/köpek yaşı ile çocukların yaşı birbirini nasıl etkiler?Bu soruları cevapladıktan sonra, ailenizin yeni üyesi olmaya aday kedi/ köpekler ile vakit geçirmeye başlayın. Yerel kedi/köpek şovlarına katılın ve jüri üyeleri ve kedi/ köpek sahipleri ile karşılıklı olarak konuşun. Spesifik ırklar hakkında daha fazla bilgi almak için internette araştırma yapın.Pek çok pet market ve barınak, ailelerin bir karara varmadan önce kedi/köpeklerle iletişim kurmaları için özel olarak dizayn edilmiş alanlara sahiptir.Seçiminizi yaparken hayvanların enerji seviyesine, çocuklarınızla olan ilişkisine ve genel görünüş ve tavırlarına dikat edin.Kararınızı Verdiniz. Peki Şimdi Ne Olacak?

Doğru kedi/köpek seçimi, onu ailenizin bir parçası yapmanız için attığınız ilk önemli adımdır. Şimdi, onun eve gelişi için hazırlanmaya başlamalısınız. Hazırlık yapmadan önce kesinlikle onu eve getirmeyin.Öncelikle ailenizi hazırlayın. İhtiyaçlar ve sorumlulukları tartışın. Ailenin daha genç üyeleri ile kedi/köpek bakımı hakkında konuşun.Beklentilerinizi belirleyin; ancak yeni gelen misafirin, evde kendini rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olduğunu da unutmayın.Gerekli malzeme listesini alın : tasma, kayış, adının yazdığı kart, su kabı, mama kabı, tuvalet kabı, yatağı ve tabii ki oyuncakları.Eve Yeni Bir Kedi/Köpek Getirdiğinizde Sahip Olmanız Gereken Eşyalar

Özel bir kimlik kartı

Mama kabı

Yatak

Tuvalet kabı

Oyuncaklar

Temizlik gereçleri

Uygun bir mama

Sevebileceği küçük ödüller (bisküvi gibi)

Tasma/kayış

Kedi/köpeğinizin yaşı ve yaşam stiline uygun kaliteli ürün ve mama çeşitlerini araştırın; çünkü tüm bebekler gibi yavru kedi/köpekler de, yetişkinlerden farklı olarak farklı besinsel ihtiyaçlara sahiptir.Tüm bahçeyi temizlemek istemiyorsanız, dışarıda bir tuvalet dizayn edebilirsiniz.Kedi/köpeğiniz için (tıpkı bebekler için olduğu gibi) evde bir takım önlemler alın.Elektrik kablolarını, aile üyelerinin eşyalarını ve bitkileri, kedi/köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden kaldırın.Yavru kedi/köpekler, dünyayı bir oyun gibi görürler ve pek çok bebekten daha hızlı hareket ederler. Sizin göreviniz, onların, oyuncakları, tehlikelerden ve ayakkabılarınız gibi çiğnemesi yasak olan nesnelerden ayırt etmeyi öğrenmesini sağlamaktır.Son olarak, arkadaşlarınız ve aile üyelerinizin tavsiyelerini dikkate alarak, iyi bir veteriner seçmelisiniz.
Kaynak:Zureyfa.com

" düş uçacak bahara doğru "

Cevapla

“Kediler Köşesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir