Günah işleyince ne yapmalı ?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
moments
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 5033
Kayıt: 14 Ağu 2008, 19:14
Konum: Almanya
İletişim:

Günah işleyince ne yapmalı ?

Mesaj gönderen moments » 02 Eyl 2009, 23:13

Sual: İnsanlık hâli bir günah işleyince ne yapmak gerekir?
Günah işleyince ne yapmalı ? ? CEVAP
Günah işleyince hemen [kalb ile] tevbe ve [dil ile] istiğfar etmelidir! Kalbe gelen her sıkıntı ve karartı; tevbe istiğfar ve pişmanlık ile ve Allahü teâlâya sığınarak kolayca giderilebilir. Fakat bu alçak dünya için gelen karartı leke kalbi büsbütün karartır. Bunu temizlemek çok güç olur. (Dünyaya düşkün olmak günahların başıdır) hadis-i şerifi bunu göstermektedir. (Beyheki)

Günah işleyen biri pişman olur abdest alıp namaz kılar ve günahı için istiğfar ederse Allahü teâlâ o günahı elbette affeder. Çünkü âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
(Biri günah işler veya kendine zulmeder sonra pişman olup Allahü teâlâya istiğfar ederse Allahü teâlâyı çok merhametli ve af ve mağfiret edici bulur.) [Nisa 110]

M.Masum-i Faruki hazretleri buyuruyor ki:
Dertlerin belaların gitmesi için istiğfar okumak çok faydalıdır. Çok tecrübe edilmiştir. Beyheki'nin bildirdiği hadis-i şerifte (İstiğfara devam edeni çok okuyanı Allahü teâlâ dertlerden sıkıntılardan kurtarır. Onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır) buyuruldu. (c.2 m.80)

İstiğfar insanı her murada afiyete kavuşturur. Şifa için; tevbe etmeli istiğfarı çok okumalı. Bütün dertlere sıkıntılara karşı faydalıdır. Çünkü Allahü teâlâ istiğfar okuyanların imdadına yetişir. (Hud 52 Fevâid-i Osmaniyye)

İstiğfar günahın affını istemek Estağfirullah demektir. Estağfirullah günahlarımı affet Allah’ım demektir. İstiğfar etmek günahların affına sebep olan iyilikleri yapmaktır. Mesela Kur'an-ı kerim okumak sadaka vermek ve diğer hayır hasenatta bulunmaktır. Tevbe haram işledikten sonra pişman olup Allahü teâlâdan korkmak bir daha yapmamaya azmetmek karar vermektir.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Tevbe günahtan sonra o günahı bir daha yapmamaktır.) [İ. Ahmed]

(Sükutu tefekkür bakışı ibret olup çok istiğfar eden kurtuldu.) [Deylemi]

(Rızka kavuşan çok hamd etsin! Rızkı azalan istiğfar etsin!) [Hatib]

(Günahınız çok olup göklere ulaşsa tevbe edince Allahü teâlâ tevbenizi kabul eder.) [İbni Mace]

(Günah kalbde bir iz bırakır tevbe ve istiğfar edilince o leke kaybolur kalb cilalanır.) [Tirmizi]

Günahtan hemen sonra tevbe etmek farzdır. Tevbeyi geciktirmek de büyük günahtır. Bunun için de ayrıca tevbe etmek lazımdır.

Hazret-i Huzeyfe çoluk çocuğunu geçindirmekte çok sıkıntı çekiyordu. Hâlini arz edince Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Ey Huzeyfe neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim.) [Nesai]

Hasan-ı Basri hazretlerine birisi kıtlıktan şikayet etti. Başka birisi fakirlikten diğer birisi de çocuğunun olmadığından şikayette bulundu. Hepsine de istiğfar etmesini tavsiye etti. Daha başka insanlar da çeşitli konularda sual ettiler. Onlara da istiğfar etmelerini tavsiye etti. Sebebini sorduklarında Nuh suresi 1011 ve 12. âyet-i kerimelerini okudu. Nasr suresinde Allahü teâlânın tevbeleri kabul edeceği bildirilmektedir. Şartlarına uygun yapılan tevbeyi muhakkak kabul eder.

Sıkıntıdan kurtulmak için
Belalardan sıkıntılardan kurtulmak için istiğfar okumak çok faydalıdır. Her zaman yüz defa (Estağfirullâhel'azim ellezi lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasını düşünerek söylemelidir!
Manası (Kendisinden başka ilah bulunmayan hay kayyum ve azim olan Allah’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup Ona sığınırım) demektir.

[Azim zatı ve sıfatları kemalde yani büyüklükte benzeri olmayan demektir.
Hay ezeli ve ebedi bir hayatla diri olan
Kayyum zatı ile kâim olan yarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

Yukarıda bildirilen istiğfarı ikindi namazından tesbihlerden ve duadan sonra yüz defa okumalıdır! Ehl-i sünnet itikadında olmak kul haklarını ve kazaya kalan farzlarını ödemek ve haramlardan vazgeçmek şartı ile Cuma günü sabah namazından önce yukarıdaki istiğfarı okuyanın bütün günahları affolur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kıyamette amel defterinde çok istiğfar bulunanlara müjdeler olsun!) [Beyheki]

(İstiğfara devam eden her türlü sıkıntı ve üzüntüden uzaklaşır geçim darlığından kurtulur ferahlığa çıkar ummadığı yerden rızka kavuşur.) [Nesai]

(Derdiniz günahlardır devası da istiğfardır.) [Hakim]

(Kalblerin cilası istiğfardır.) [Beyheki]

Allahü teâlâ buyuruyor ki:
(İstiğfar edeni affederim. Kendisini affetmeye kadir olduğumu bilenin günahlarını affederim.) [Tirmizi]

Sual: Bazen kadınlarla toplanıyoruz. Çeşitli dedikodular ediliyor en azından boş şeyler konuşuluyor. Bu günahlardan kurtulmak için bir dua var mıdır?
CEVAP
Yapılan günahlar için tevbe-istiğfar etmek gerekir. Hak sahipleri ile de helalleşmek gerekir. Ayrıca Allahü teâlâyı anmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir yerde toplanıp lüzumsuz şeyler konuşanlar kalkarken "Sübhanekallahümme ve bihamdike eşhedü en la ilahe illa ente estağfiruke ve etubü ileyke" okurlarsa orada işledikleri günahlar affolur.) [Tirmizi]

İyi amelin önemi
Sual: Büyük günah işleyen kimse tevbeden başka ne yapması gerekir?
CEVAP
İyi amel işlemesi gerekir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Biz iyi amellerde bulunanların mükafatlarını elbette zayi etmeyiz.) [Kehf 30]

(Allah ihsan edenleri sever.) [Al-i İmran 134]

(Asra yemin olsun ki insanlar ziyandadır; ancak iman edip salih amel işleyenler müstesnadır.) [Asr 1-3]

Görüldüğü gibi imanlı olmak şartı ile iyi amelin önemi çok büyüktür. Günah işleyen kimse tevbe etmeli iyi amellerde bulunmalıdır! Bilhassa yakın ana-babaya ve yakın akrabaya iyilik etmenin sevabı daha büyüktür. Bir kimse sual etti:
- Ya Resulallah büyük bir günah işledim. Tevbem kabul olur mu ne yapmam gerekir?
Peygamber efendimiz buyurdu ki:
- Annen var mı?
- Hayır yok.
- Teyzen var mı?
- Evet var.
- Öyle ise ona iyilik et! (Tirmizi)
Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince!

çelik kapı çeyiz

Cevapla

“Dini Konular / Dini Hikayeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir