KEdi anatomisi(:

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Eceeee
Rep Gücü
Rep Gücü
Mesajlar: 3062
Kayıt: 15 Ağu 2008, 01:43
Konum: Pasifik Okyanusu'nda :)
İletişim:

KEdi anatomisi(:

Mesaj gönderen Eceeee » 03 Ara 2008, 16:00


Genel AnatomiKedi anatomisini tek bir cümle ile özetlenmek gerekirse "avlanmak için yaratılmış mükemmel bir sistem" rahatlıkla diyebiliriz. O kadar avlanmaya yönelik bir beden yapıları vardır ki, örneğin ayak yapıları hep ileriye gitmek için kurgulanmış gibidir. Geri geri gidebilirlerse de zorlanır
Genellikle kedilerin -Manx ve Japon Bobkuyruk haricinde- iskelet sistemi birbirinin aynıdır. 230 kemikten oluşan iskelet sistemi insanınkinden oldukça farklı olup iskeletler arası oluşumlar vücudun esnemesine izin verecek şekildedir. Boyun bölgesi özellikle insanlardan farklıdır. İnsanların boyun bölgesindeki sabitlik kedilerde yoktur. Böylelikle boyunlarını rahatlıkla geniş açıyla çevirebilir, tırmanırken, saldırırken omuzlarını iyice geriye alarak bedenlerine kolaylıkla aerodinamik bir etki kazandırır.


Ortalama değerler esas alındığında yetişkin erkek kediler 3.5 ile 7 kilogram

arasında olurken, dişi kediler 2.5 ila 4.5 kilogram arasındadır. Enleri ortalama 30 santim, uzunlukları ise 80 santim civarındadır.

Fizyonomileri açısından üç kategoriye ayrılabilirler ;

Tıknazlar

Örnek : İran, İngiliz Kısa Tüylü

Yuvarlak kafalı, kısa bacaklar, geniş omuz

Atletikler

Örnek : Devon Rex, Cornish

Daha az yuvarlak kafa, ortalama uzunlukta bacaklar

İnce uzunlar

Örnek : Siyam

Uzun kafalı, ince uzun bacaklı, dar omuzlu

Kedilerde baş bölgesi sağlam kemiklerle güvenlik altına alınmıştır.Gözler saldırıda yara almaması için içerliktir ve avı gözleyebilmek için geniş ve büyüktür. (Kediler başlarıyla kıyaslandığına en büyük gözlü memelidir.) Gözlerinin uzaklık duyarlılığı yüksek ve keskindir. Karanlıkta insanlardan 6 kat daha iyi görürler.Kulaklar duymaya karşı son derece hassastır. İnsanoğlunun duyamadığı sesleri rahatlıkla duyar ve kaynağını rahatlıkla ayrıştırabilir. Köpeklerden bile daha iyi duyarlar.Kuvvetli keskin dişleri vardır. 30 tane dişi vardır.Koku alma duyuları yüksek olmakla birlikte köpeklerinin ki daha yüksektir.Kedilerin kuyruğu hem vücut dili hem de denge açısından önemlidir.Ön patiler koşmak için ideal bir esnekliğe tabidir. Arka patiler ise sıçramada yaratılacak ivmeyi arttırıcı bir fırlatma gücüne sahiptir. Saatte 30 kilometre hız ile koşabilirler.Deri ve tüyler iç organları koruyucu bir zırh görevi görürler.

İç organlar bel kemiğinin altında yere paralel olarak sıralanmıştır.Bebek dişlerinin çıkması : 3 - 5 haftaAnne sütünden kesilmek : 6 - 8 haftaParazit kontrolü : 3-6-8-10 ve12.haftaVirutik enfeksiyonlara karşı ilk aşılama : 7-9 haftaKalıcı dişlerin çıkışı : 16--30 haftaKalıcı diş sayısı : 30-32Çiftleşme yaşı : 1 sene veya fazlasıDişilerin kısırlaştırılması : 5 ay veya fazlasıErkeklerin kısırlaştırılması : 6 ay veya fazlasıİlk kuduz aşısı : 3. ayındaVirutik enfeksiyonlara karşı ikinci aşılama : İlk aşılamadan 21 gün sonraVucut ısısı (Rektal ısı ) : 38.9 + - 0.5 CNabız - Yetişkinlerde : 110-140 dak.Nabız - Yavrularda : 180-200 dak.Solunum sayısı : 10-20 dak.Gebelik süresi : 58-64 günErgenlik yaşı : Ortalama erkeklerde 7-12 ay, Dişilerde 6-15 ayÖstrus(seksüel siklus) : Yılda 2-4 defa, Mevsimsel 10-12 günUygun döllenme zamanı : Kızgınlığın(östrusun) süresinde
" düş uçacak bahara doğru "

Cevapla

“Kediler Köşesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir