Gebelikte Idrar Yolu Iltihabi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Eceeee
Rep Gücü
Rep Gücü
Mesajlar: 3062
Kayıt: 15 Ağu 2008, 01:43
Konum: Pasifik Okyanusu'nda :)
İletişim:

Gebelikte Idrar Yolu Iltihabi

Mesaj gönderen Eceeee » 17 Eki 2008, 21:35

Gebelikte Idrar Yolu Iltihabi


Resim


Bol sivi alinmasi gerekmektedir.
Gebelikte idrar yolu iltihaplarinin olma orani oldukça yüksektir. Sik sik idrara çikma isteginin nedeni idrar yolu iltihabi da olabilir. Ancak böyle durumda idrariniza ederken sizi ya da agri hissedersiniz.

Bu enfeksiyon durumu basit bir durumda olabilir ancak böbreklerden kaynaklana önemli bir durumda olabilir. Bundan dolayi önemsenmesi gereken bir durumdur.

Gebelik sirasinda fazla salgilanan progesteron hormonunun vücutta bulunan düz kaslari gevsetici durumudur. Idrar akimini saglayan düz kaslar gevsediginde, idrar akimi yavaslar ve bakterilerin geçmesini engelleyen kapak artik görevini her zaman ki gibi yapamaz duruma gelir. Kisaca önceden vajina bölgesinde yasayan bakteriler artik daha rahat bir sekilde hareket edip böbreklere kadar çikabilirler. Bu da anne adayinin agir bir idrar yolu iltihabi geçirmesine neden olmaktadir.
Bu durum kendini iki sekilde gösterir. Biri sistit(mesane itihabi) digeri ise böbrek iltihabi(piyelonefrit) dir.

Sistit(mesane iltihabi):

Belirtileri sik idrara çikma, kanli idrar, idrar kaçirma gibidir. Sistit geçiren anne adayi bol sivi almalidir. Yapilan idrar tahlilindeki lökosit sayisi ile tani konur ve idrar kültürü sonucu doktorunuz ilaca baslar.


Böbrek iltihabi(piyelonefrit):

Belirtileri gögüste agri ve ates, halsizlik bulanti, ates ve kusma olarak ortaya çikar. Bazen tek bazen de iki böbrekte görülen ciddi bir rahatsizliktir. Hastanede yatirilarak tedavi edilir.Ates genellikle 38 derecenin üstünde olur ve 40 dereceye kadar çikabilir. Tedavi edilmezse erken dogum riskini ortaya çikarir.
" düş uçacak bahara doğru "

Cevapla

“Gebelik ve Annelik” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir