1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Dis Gebelik Belirtileri ve Sonrasi

Gönderilme zamanı: 17 Eki 2008, 21:25
gönderen Eceeee
Dis Gebelik Belirtileri ve SonrasiResim

Belirtileri hissettiginiz an doktorunuzla iletisime geçmelisiniz.
Dis gebelik daha çok doktor kontrolü ile anlasilacak bir durumdur. Ancak yine de anne adayinin hissedecegi bazi belirtiler de vardir. Bu belirtiler genellikle gebeligin 4. ve 10. haftasinda daha sik görülür.

• Keskin ve biçak saplanir gibi agri
• Koyu kahverengi vajinal kanama
• Omuz agrisi
• Yorgunluk ve bayilma hissi, sersemlik


Eger dis gebelikten süpheleniliyorsa hemen doktorunuza basvurmalisiniz. Eger, ultrason bos bir rahim gösteriyorsa, ancak, hamilelik testi olumlu ise, düsük veya hamileligin erken zamanlari olmasinin disinda, dis gebelik büyük bir olasiliktir. Dis gebelikten tamamen süpheleniliyorsa ve ultrosonla kesin bir netice alinamiyorsa tamamen emin olmak adina laporoskopi yapilabilir. Unutmamaliyiz ki hamilelik dis gebelik ise bebegin yasama sansi imkansizdir. Doktorunuzun önerecegi yöntem ile dis gebeligin sonlandirilmasi gerekmektedir. Dis gebeligin tekrar etme olasiligi % 7 - 10 arasindadir. Bu durum anne adayi için çok sarsici olabilir Bebegini kaybetmis olmanin üzüntüsü ile anne adayi duygusal bir çöküntü yasayabilir. Böyle bir durumda anne dayi olan kisiye esi, ailesi ve arkadaslari destek olmalidir. Unutulmamalidir ki anne adayinin sagligina tekrar kavusmasi çok önemlidir.

Re: Dis Gebelik Belirtileri ve Sonrasi

Gönderilme zamanı: 30 Ağu 2009, 03:27
gönderen zeynep333
dis gebelikte normale donlmez mi yani bebek yerine gitmez mi

Re: Dis Gebelik Belirtileri ve Sonrasi

Gönderilme zamanı: 30 Ağu 2009, 14:30
gönderen Eceeee
Merhaba zeynep önemli ve ciddi bi soru sormuşsun doktora gittin mi? böyle bi sorunun olduğunu düşünüosan doktora gidersen daha kesin cevaplar alabilirsin.